co dělám

Co pro vás můžu udělat?

Rád vám vytvořím promyšlenou vizuální identitu, s přesahem do strategie značky a marketingu. Pomůžu vám vystoupit v záplavu nově vznikajících značek. Novodobě může podnikat každý, ale jen málo kdo to dotáhne na profesionální úroveň. (doplnit claim o brandingu)

Stačí jen logo, nebo potřebujete celý branding?

Odpověď na tuto otázku není nikdy jednoznačná. Pokud jste teprve na počátku svého podnikání a nemáte velké finanční prostředky, samotné logo vám určitě postačí. Doporučuji se v tomto případě obrátit na začínající grafiky nebo klidně vyzkoušet generátory log. Takové logo samozřejmě ale nikdy nenahradí propracovaný a promyšlený branding. Začít se ale někde musí. V případě, že jste připraveni konkurovat velkým značkám a vrhnout se na trh, vážně bych doporučil kvalitně zpracovaný branding a vizuální identitu.

Co vlastně branding je, a proč je důležitý? Branding je proces, při kterém se tvoří styl vaší značky. Nejde pouze o vizuální identitu (logo, barvy, typografie, ...), ale také o název vaší značky. To, jak vaše značka bude vystupovat na sociálních sítí, marketing, strategie a podobně. Mou hlavní specializací je vizuální identita, můžu vám ale pomoc i v ostatních odvětví. Pokud byste ale měli zájem, můžu vás spojit s profíky v každé z těchto sekcí.

Branding je ale také nastavování pravidel značky. Každý, kdo vám nabízí branding, korporátní, nebo vizuální identitu by vám měl na konci spolupráci dodat brand book (logo manuál, vizuální manuál, ...). Ten všechny pravidla, které designér nastavil, popisuje, Brand book není důležitý jen pro dodržování pravidel, ale je velkou částí značky. Vezmeme si ukázku z praxe, kdy přišla na trh nová firma, která se do roka rozrostla neskutečným způsobem. Majitel se ji rozhodl prodat, jenže zjistil, že ji nikdo za velkou částku bez grafického manuálu nekoupí. Aby ji prodal, musel zadat profesionálnímu grafickému designérovi úkol, dodělat brand book, který ho tehdy stál asi sto padesát tisíc korun.

Co když nastavená pravidla a branding nebudu dodržovat? Jakmile přestanete dodržovat pravidla a například v příspěvku na sociálních sítích použijete jiný font nebo jiné barvy, odstraníte ze své zídky jeden z kamenů a narušíte tak její stabilitu. Pokud budete porušovat více pravidel a často, vytvoříte v zídce velké díry, které povedou jednoduše k jejímu zhroucení. Přestanete být pro své zákazníky čitelní, dobře rozpoznatelní, ale lehce zapamatovatelní – zkrátka přestanete s nimi komunikovat. Nedostatek komunikace se pak projeví v poklesu poptávky, zákazníci se k vám přestanou vracet, přestanou vás doporučovat, věřit vám, nebudou číst vaše e-maily a vlastně zapomenou na vaši existenci. A jakmile na vás zapomenou, vaše značka upadne a většinou zkrachuje. Budování vztahu s vašimi zákazníky pomocí dodržování jednoznačných komunikačních pravidel je jeden z nejdůležitějších pilířů úspěšné značky.

Existují tři základní pilíře úspěšné značky

Zajímavá nabídka

Zajímavá nabídka je jedním z hlavních pilířů, na kterém bude postavena vaše firma. Měli byste na trh přijít s něčím, co vaši cíloví zákazníci opravdu ocení, co pro ně bude užitečné nebo jim nějak usnadní život – originální a konkurenceschopný produkt, atraktivní a výhodné akce nebo služba či produkt, které ještě neexistují. Pro tento pilíř existuje jednoduché pravidlo.


Jak řekla Catharine Slade v její knížce Creating a brand identity:

Musíte být buď lepší, jiní nebo levnější. Vyzvěte sami sebe, abyste zůstali relevantní, jednoduší a přesvědčivý.

Vybudujte citový vztah

Budování citového vztahu s vašimi zákazníky je nejlepší cestou, jak si vytvořit silné jádro loajálních zákazníků. Je to také jeden z klíčových důvodů, proč značky brandujeme. Firmy vždy z loajálních zákazníků benefitují daleko více, než z těch nárazových. Loajální zákazníci vás upřednostňují před konkurencí, rádi se k vám vrací, sledují vás na sociálních sítí, čtou vaše e-maily a přejí vám úspěch a růst. Navíc váš produkt či službu doporučují dále a nenásilně (a zadarmo) tak rozšiřují povědomost o vaší značce, za kterou byste jinak platili vysokými částkami na reklamních prostorech. A v případě těžkých časů váš byznys podrží nad vodou.

Musíte pochopit jak funguje prodej, získejte si důvěru svých zákazníků na svou stranu a vytvořte silné citové pouto. Jeden z nejefektivnějších způsobů propagace značky jsou Instagram příběhy. Zákazníci sdílí váš produkt na jejich účtech a označují vás, vy jim pak následně ukážete vaši vděčnost tím, že jejich příběh sdílíte na svém firemním profilu. Tento způsob proapgace, který je navíc zdarma, je dnes jeden z nejpoužívanějších. Nicméně musíte dát zákazníkovy důvod, aby vás sdílel. Proto je důležité budovat citové pouto.

Profesionální prezentace

Pokud chcete jako značka vypadat důvěryhodně, potřebujete vizuální prezentaci, která bude pro vaše zákazníky atraktivní, čitelná a zapamatovatelná. A právě profesionální identita a branding vám v tomto pomohou. V případě, že branding a profesionální prezentaci vaší firmy budete ignorovat, budou to dělat i vaši zákazníci. Nemají důvod, proč by jim na vás záleželo. Nikdy si vaši značku neoblíbí.

Ačkoliv to není na první pohled patrné, branding je všude kolem nás – každý leták ze supermarketu, design vašich hodinek nebo třeba barva vaší obuvi. Například úspěšný český výrobce bot Vasky si dává velký pozor na to, jaký odstín bot použije. Musí totiž korespondovat s předem nastaveným brandingem, který reprezentuje jejich vizi a víru v určité hodnoty. Jsem si téměř jistý, že neexistuje velká nebo úspěšná firma, která by neměla pěvně daný vizuální styl. A já vám sílu profesionálního brandingu nabízím právě teď.

Pokud chcete vytvořit profesionální branding, můžete mě rovnou kontaktovat. Určitě si ale projděte mé portfolio a seznamte se se stylem mé práce, případně si pusťte krátký grafický showreel, kde v 80 sekundách prezentuji dva roky mé práce.