packaging design study

Obalová výzva

Rozhodl jsem se vyzvat sám sebe k vytvoření nové kreativy. Vždy jsem obdivoval obalový design a jeho sílu, takže bych rád zkusil něco tomto stylu. Před tím, než začnu, chci upozornit, že cílem není zesměšnit žádnou firmu, jejich designéry ani cokoliv jiného. Vše řečeno níže je čistě ze studijních důvodů.

Hlavním cílem této výzvy je vybrat produkt, který vypadá levně a přidat mu na hodnotě, pouze za použití nového obalu a vše různých designových metod.

Dalším cílem je předvést sílu designu obalu a jeho důležitost. Proč by se měly firmy zajímat o své produkty a změnit jim čas za času design. Také doufám, že se naučím nové techniky, dovednosti a zdokonalím se ve svém přístupu a procesu.

Vybírání toho správného produktu

Zašel jsem do místního obchodu a hledal jsem produkt, který vypadá levně a mohl by být snadno přehlédnutelný. Produkt, jeho design může vypadat zastarale. Proto jsem vybral Květový Luční Med.

Tento produkt stojí 57 Kč za 250g. Po progooglení průměrné ceny za med, jsem zjistil, že průměrná cena nelicensovaného medu je 150 Kč za 950g sklenici (250g za 40Kč), což znamená že náš produkt je poměrně drahý. Nicméně tak vůbec nevypadá. Pojďme zjistit proč.

Identifikace problémů designu

První věc co mi prošla hlavou, když jsem tento produkt viděl byla "Jak může být sakra tak drahý a stejně vypadá jako něco, co se vyrábělo 30 let zpět." - Je tu pár věcí, co se mi na designu líbí. A to faktor skla (sklenice), malá velikost a přelep, který musíte přetrhnout, abyste se dostali do samotného produktu.

Když si kupujete něco, co je prodáváno v malém balení, máte pocit, jakoby jste si kupovali něco prémiového. Jakoby toho produktu nebylo dostatek, proto ho musí prodávat v malém balení, aby ho svět nevypotřeboval. Proto bych rád nechal sklenici poměrně malou. Určitě taky nebudu sklenici měnit materiál. Stejně tak víčku Buď zůstane kovové, nebo použiji nějaký drahý, ideálně lesklý plast.

Poslední věc o které bych rád mluvil, než se dostanu k designu, je přelep na víčku, přesahující na sklenici. Když roztrhnete nějaký přelep, abyste se dostali do produktu nebo krabice, pociťujete že produkt je prémiový a drahý. Je to jako nějaká pečeť, skoro jako razítko firmy, které říká že tento produkt je vyroben pro vás, a pouze pro vás. Nikdo jiný se dovnitř před vámi nedostal. Takže za tohle musím firmě, která produkt designovala přidat nějaké body, nicméně provedení všeho ostatního je poměrně chabé.

Pojďme identifikovat jednotlivé elementy a jejich poměry.

Začnu víčkem. Víčko je velké cca 6.5 cm v průměru. Na jeho vrchu se nachází nálepka, která je křivě nalepená. Veliká asi 5 cm v průměru. Na nálepce je napsáno "Med" v tlustém řezu, s bílým obrysem. Pod tím je poměrně detailně ilustrovaná včela. S pozadím vzoru medového plástve.

Můj první problém je celá nálepka. Je zbytečně velká, nevycentrovaná a zbytečná. Nepřidává produktu ani obalu žádnou hodnotu. Nevypadá dobře, moderně ani tradičně. Text a jeho font působí amatérsky. Detailní ilustrace včely a pozadí mohlo být dobrým lákadlem, kdyby do sebe tolik nesplývalo.

Pojďme pokračovat na přelep, který je připojen na nálepku na vršku. A to je kde zase začíná problém. Přelep byl dobrý nápad, ale jeho provedení je špatné. Když praporek spojíme s vrchní nálepkou, nepociťuje tak prémiově. Kdyby praporek nálepku a sklenici překrýval, efekt by se zesílil. A zase vše do sebe moc splývá. Na samotném přelepu je napsáno "Skladujte při teplotě do 25°C a relat. vlhkosti max. 70%". Z mé perspektivy, je toto nejhorší místo na instrukce, které si mohli potencionálně vybrat. Kdo by se intuitivně díval na přelep pro instrukce skladování. Totálně promarnili příležitost na vytvoření přelepu, který by byl klíčem k vyšším cenám.

Hlavní etiketa je poměrně špatně provedená. Musíme ale brát v úvahu, kdy tento produkt byl designován. Můj odhad je alespoň 15 let zpět. Ale přece jen, jsme tu dnes a musíme tento produkt postavit vůči těm, které můžou na trh přijít dnes, s moderním a promyšleným balením. Když jsem procházel Pinterest, tak jsem našel spoustu dobrých, téměř až perfektních designů balení pro med. Kdyby jste tento položili proti nim, neměl by nejmenší šanci.

První věc, co vidíme na etiketě je velký kruh, se stejným vzorem plástve, jako na víčku a s tučným červeným obrysem. Zase, černý tučný text, komunikující název produktu. A stejná ilustrace včelky, jen trošku menší. Nechápejte mě špatně, opakování je dobrá volba v moment, co chcete zesílit váš branding. Ale je to vážně potřebné v tomto případě? Na obou stranách je v pozadí velmi staře a pohádkově vypadající ilustrace louky, s pestrým modrým nebem. Na levé straně je tenké a malé písmo s výživovými informacemi a další text, který vysvětluje, proč je toto ten pravý produkt ke koupi a jeho příběh. Můj první problém problém s tímto je pořadí. Proč není příběh důležitější než výživové informace? Hádám, že příběh a hodnoty pro tuto společnost nejsou prioritou. Nedává mi to moc smysl.

Na levé straně je logo firmy, která med vyrábí, nebo prodává a její kontaktní informace. Jako třeba adresa, webovky a podobně. S nějakým zajímavým zakřivením textu, kterému zase nerozumím. Když pokračujeme doprava, najdeme zemi původu, což mimochodem není Česká republika, ani Evropa. Je to směs medů z Evropy a zemí mimo Evropu. Toto trošku ničí můj nápad razítka "Vyrobeno v České republice (nebo dokonce v Evropě)". Přijde mi, že design se snaží komunikovat "Tradiční český poctivý med", nicméně opak je pravdou. Pod tím vším je bílý prostor na razítko trvanlivosti a napravo od toho už jen čárový kód. Textové části jsou nahoře a dole doprovázeny červeným ohraničením, které má bílý obrys. Původní designér se pravděpodobně snažil vytvořit image, který bude vypadat tradičně a vesnicky, jak jen to půjde. Mám s designem pár problémů, když neberu v potaz pořadí všech elementů a jejich poměry, které úplně nedávají smysl. Pojďme zjistit jak tyto problémy vyřeším.

Hledání odpovědí

Začneme nahoře. Mé první řešení problému s nálepkou je její odstranění. Rád bych ji vyměnil za něco, co vypadá více draze. Jako třeba razítko kvality. Rád bych ponechal přelep, ale bude potřeba vytvořit ho trochu lépe. Přemýšlím nad tím, že pro něj vyberu fialový odstín, protože fialová je barva bohatství. Nicméně je složité představit si jakýkoliv fialový odstín, který sedne k medově-oranžové barvě. Samotná etiketa potřebuje hodně práce. Kompletně změním její design a rozložení elementů. Pokusím se ji udělat intuitivní a logickou. Nejspíše nějaké informace odstraním.

Hledání toho pravého rozložení a designu

Jsem docela nerozhodný mezi moderním, čistým, sebejistým designem a něčím, co vypadá trochu více tradičně. Něco jemného a jednoduchého. Možná rukou malované tenké ilustrace květin nebo včely. Pastelové barvy.  Za normálních okolností byste tyto rozhodnutí komunikovali s klientem. Je důležité brát v potaz i cílovou skupinu. Nicméně jsem momentálně svým vlastním šéfem a můžu dělat co se mi zlíbí. Pravděpodobně udělám první verzi, něco odvážného a moderního. Nebo dokonce zkusím zkombinovat oba styly, ale to je něco, co je potřeba udělat velmi opatrně.

Provedení a závěr

První věc co jsem potřeboval udělat je redesign obou log. Původní logo firmy, která med vyrábí je tučný bílý text na červeném pozadí s ilustrací listu. Snažil jsem se vytvořit něco v podobném stylu. Úplně jsem odstranil list, který ve skutečnosti o firmě moc neříká. Chtěl jsem logo udělat méně invazní, méně jako razítko. Nechtěl jsem ale u loga ztrácet moc času, protože to není pointa této výzvy.

Proměnil jsem ilustraci včelky na výrazný, jednoduchý a zapamatovatelný mark-symbol, který může být jednoduše používán na všech jejich produktech související s medem. Použil jsem toto logo včelky jako hlavní element celého designu. Centrum etikety je černý kruh, s textem zobrazující název produktu. Vybral jsem Serif font, který interpretuje v designu alespoň trochu tradice.

Druhý text "se zvýšenou krystalizací" byl originálně obsáhlý v příběhu medu na levé straně. Příběhu jsem se zbavil, protože mi nepřipadal tak důležitý a opravdu pochybuji, že by si ho skutečně někdo v obchodu před koupí tohoto produktu četl. Z příběhu jsem vytáhl tu nejdůležitější informaci, protože skutečně o produktu něco říká za použití tří slov. Informaci, co lidé kupující med hledají a záleží jim na ní. Vybral jsem jednoduchý moderní Sans Serif font, aby nesloužil jako rozptýlení od ostatních a důležitějších elementů designu.

Na levé straně je fotka louky, která komunikuje původ medu. Přemýšlel jsem, zda-li použít ilustraci, ale nejsem na ilustrace úplně zvyklý a není to můj styl. Ilustrace většinou vyžadují opravdu specializaci a velké úsilí, aby vypadaly skutečně profesionálně. Zde bych byl za normálních okolností nucen použít externí pomoc.

Pravá strana pokračuje do jednobarevného pozadí, reprezentující klíčovou barvu designu a jeho minimalistickou jednoduchost. Pozadí končí logem včely, která má logo firmy vytvářející med nad levým křídlem.  Od pravé strany včely pokračuje jednobarevné černé pozadí, které obsahuje všechny ostatní informace. Původně jsem si stěžoval na umístění skladovacích informací, proto jsem je tentokrát přesunul nad pravé křídlo včely, aby vizuálně měly větší důležitost, než ostatní prvky.

Speciální element, který tento obalový design posunuje trochu dále jsou výstřižky uvnitř křídel včely, které slouží jako taková malá okénka k samotnému medu. Tímto způsobem jsem se snažil komunikovat samotnou podstatu medu.

Největší výzvou byl snad samotný přelep. Nešlo mi ho zakomponovat do designu tak, aby nepůsobil až moc rušivě. Skončil jsem u tmavé fialové barvy, která reprezentuje už dříve zmíněné bohatství. Na samotném přelepu jsou informace o váze produktu, která jsou psaná oranžově-žlutou barvou. V této kombinaci tato barva působí jako "zlatá". Vím, že jsem si stěžoval na umístění informací na něco, jako je právě tento přelep. Důvod, proč jsem informace o váze na něj umístil je, že i přes přetrhnutí zůstanou těsně nad etiketou a nejdou přehlédnout.

Samotný obal produktu, a to jeho sklenici a vršek jsem jen mírně poupravil. Sklenici jsem zjednodušil a vyhladil, aby působila více prémiově. Černý, jednoduchý, lesklý a šroubovací vršek z kvalitního plastu přidává produktu eleganci a jednoduší používání. Do vršku jsem také vytlačil logo včely. Přidává to produktu zase o něco vyšší hodnotu a citovou hloubku.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem, kdo to dočetli až do konce. Výzva byla daleko složitější a časově náročnější, než jsem původně plánoval. Řekl bych, že se mi určitě zlepšilo moje vnímání designu a můj myšlenkový proces. Doufám, že jsem byl schopný i ne-designérům tímto předvést, jak důležitý je obalový design a že pouze za použití pár jednoduchých metod můžete svůj produkt zdražit, bez toho aby se zvýšila jeho skutečná kvalita. Určitě bych se rád produktovému designu v budoucnu dále věnoval, takže pokud jste potencionální klient a máte produkt, který potřebuje šmrnc, napište mi a něco vytvoříme!

Vojtěch Okénka
Poslední změna: 08. Srpen 2021
Publikováno: 31. Červen 2021